Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.
Aktualizovat
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. (Další informace)

Česká paní česky vaří, přitom dobře hospodaří

01.09.2021 9:00 - 31.10.2021 17:00
Vísecká rychta v Kravařích
Ukázat akci na mapě
  • Výstava

Stálá expozice na Vísecké rychtě byla propojena s výstavou ze sbírek Kateřiny Ebelové. Jedná se o kolekci nástěnných textilií, známějších pod názvem "vyšívané kuchařky". Výjevy
z rodinného života doplněné texty, nejčastěji v červených nebo modrých variacích, které dříve ženy motivovaly k dobrému vaření a čistotě domácnosti. Výšivky jsou doplněny prvorepublikovými kávovinami - kávomlýnky, dózami a produkty jednotlivých firem, doplněnými o prvorepublikovou reklamu a dokumenty. Další součástí výstavy jsou historické kameninové formy na bábovky.

Kateřina Ebelová již mnoho let provozuje  na pražské Letné Galerii Scarabeus, kde je nyní stálá expozice nazvaná Historické loutky a rodinná loutková divadla. V roce 2020 v Zahradě galerie Scarabeus otevřela naučnou stezku Příroda a umění na počest ornitologa a hrdiny Veleslava Wahla, doplněnou o panely o historii lokality i zdejší flóře a fauně. V zahradě se pořádají nejen výstavy, koncerty, divadelní a taneční vystoupení, ale i kreativní akce pro školy. Součástí prohlídky  galerie a zahrady je také Muzeum kávy Alchymista, kde se návštěvníci seznámí s jejich historií a artefakty, které se vztahují ke kávě a kávovým náhražkám (cikorka, obilka, fíkovka, melta aj.). 

Vedle kurátorské a sběratelské činnosti se Kateřina Ebelová věnuje také výtvarné činnosti především tvorbě masek a loutek, napsala knihu Maska v proměnách času a kultur. Věnuje se výuce výtvarné výchovy, pořádá kreativní výtvarně-dramatické dílny na Praze 7 a založila před osmi lety novou tradici Letenských masopustů, propojující i další kulturní instituce.

Galerie

2 fotografie

Čas konání

9:00 až 12:00 a 13:00 až 17:00

Vstupné

Dospělí 50 Kč

Děti 6-15 let, studenti, senioři 65+, ZTP 20 Kč

Rodinné vstupné 100 Kč

Adresa a kontakt

Vísecká rychta v Kravařích

Víska 3
471 03 Kravaře

Podělte se o událost s přáteli Sdílet na Facebooku

Podobné akce v okolí