Ruky na dudy: Šťastně a vesele!

10.12.2024 19:00 - 21:00
kostel Mistra Jana Husa, Česká Lípa
  • Koncert

adventní a vánoční písně z lašsko-valašského pomezí v Moravskoslezských Beskydech

Ruky na dudy:
Marian Friedl – zpěv, malý cimbál, píšťaly, salašovka
Vlastimil Bjaček – zpěv, gajdy, zobcová flétna
Jura Pospěch – zpěv, housle, ochlebky
Lukáš Mrkva – zpěv, hrkavica, obřadní obušek, drobné perkuse, grumle
Petr Domčík – zpěv, violové kontry, ochlebkové kontry
Martin Kocián – zpěv, basa, housle, ochlebky

Kapela Ruky na dudy z Frenštátu pod Radhoštěm hraje od roku 2004 archaickou podobu tradiční hudby tzv. Hukvaldských Beskyd. Její hudební instrumentář zahrnuje zde dnes málo užívané či zcela zapomenuté hudební nástroje jako koncovka, fujarka, pastýřská píšťala, salašovka, ochlebky, gajdy nebo malý cimbál. Jednotlivé nástrojové sestavy, které kapela ve své produkci využívá, mají své předlohy v reálných podobách známých z minulosti z lašsko-valašského pomezí či z dalších karpatských regionů a styly hry se pohybují mezi póly archaické rekonstrukce a world music. Repertoár kapely obsahuje neznámé či málo hrané písně a stejně tak i nově vytvořené písně na základě zdejších idiomů. Každý rok vyráží kapela 26. prosince na tradiční kolední obchůzku od domu k domu a zpívají místní koledy. Navštěvují rodiny, známé a příznivce v celém domovském kraji mezi beskydskými vrcholy Radhoštěm a Lysou horou.

1 soubor
CKC 2024 A3 koncerty-nahled 6
CKC 2024 A3 koncerty-nahled 6 (.pdf)
302 kB