Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.
Aktualizovat
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. (Další informace)

Palné zbraně ze sbírky VMG

04.05.2021 9:00 - 31.10.2021 16:00
Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě
Ukázat akci na mapě
  • Výstava

Ve výstavním prostoru ambitu je instalována výstava „PALNÉ ZBRANĚ ZE SBÍRKY MUZEA“. Výstava o palných zbraních představuje zbraně ze sbírky Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě, které je příspěvkovou organizací Libereckého kraje a tuto sbírku spravuje.

Sbírka palných zbraní patří mezi početně silně zastoupené druhy muzejních předmětů. Obsahuje celkem 342 zbraní rozdělených do dvou oborových skupin: uměleckohistorické, která obnáší 306 palných zbraní z období od 16. do 19. století, a technické obsahující 36 novodobých palných zbraní z konce 19. a z 20. století. Podle druhů zbraní je ve sbírce uloženo 259 pušek (včetně 15 fragmentů), 75 pistolí a revolverů, 7 samopalů a útočných pušek a 1 kulomet. V početně nejsilnější skupině pušek tvoří hlavní část pušky perkusní, poté křesadlové, kolečkové a pušky na jednotný náboj včetně opakovacích. Jsou zde zastoupeny jak pušky lovecké, tak i vojenské a terčovnice. Sbírka obsahuje i několik vzduchovek.

Cílem naší výstavy je představení naší velice obsáhlé sbírky palných zbraní v podobě, jak se nám dochovaly do dnešních dnů. Při výběru jsme se od počátku nechtěli držet zásady vystavit „katalogové“ kousky konkrétních modelů a vzorů tak, jak byly ve své době vyrobeny a jak jsou většinou prezentovány v literatuře, specializovaných muzeích a výstavách. Naopak cílem je představení zbraní s jejich kompletní výpovědní hodnotou o době jejich běžného užívání, opravách, předělávkách jak odbornými dílnami, tak majiteli k různým účelům - tedy

v podobě, ve které se s historickou zbraní může sám návštěvník setkat v případě nálezu, nákupu či dědictví. Budete zde moci vidět zbraň ze 17. století s perkusním systémem z 19. století, stejně jako zbraň složenou z komponentů 3 – 4 jiných zbraní, pytlačky vyrobené zkrácením hlavně či pažby, či podomácku vyrobené kousky.

Vstupné

Osoby starší 15 let - plné vstupné: 60 Kč
Děti od 6-5 let - zlevněné vstupné: 30 Kč

Zvýhodněné vstupné:

Senioři, ZTP, studenti na základě předloženého průkazu: 30 Kč
Rodinné vstupné (2 dospělí+3 děti): 150 Kč

Adresa a kontakt

Vlastivědné muzeum a galerie 
nám. Osvobození 297/1, 470 01 Česká Lípa
tel: +420 487 824 145
e-mail: muzeumcl@muzeumcl.cz

Podělte se o událost s přáteli Sdílet na Facebooku

Podobné akce v okolí