Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.
Aktualizovat
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. (Další informace)

Odkaz sv. Huberta

03.11.2021 10:00 - 30.11.2021 15:00
Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě
Ukázat akci na mapě
  • Dnes končí

Vzpomeňte dnes s námi na významného světce, který se těší velké úctě zejména mezi českými myslivci. 3. listopadu oslavujeme svátek svatého Huberta. Připomeňme si společně příběh božského zjevení jelena s planoucím křížem mezi parohy a lovce, kterého tato událost obrátila na víru. Toto klasické vyobrazení bylo motivem mnoha uměleckých směrů, které vám ukážeme v podobě několika exponátů uložených ve sbírkách Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě. Spolu s kultem sv. Huberta přímo souvisí přijímání mezi myslivce. Akt, který se udržel až do současnosti, kdy adept po ukončení praxe a složení zkoušky získává privilegované postavení myslivce. Památkou tomuto ceremoniálu jest vysvědčení, tedy výuční list. Díky této výstavě si můžete prohlédnout několik těchto vzácných listin z 18. století. Pro zpestření si v páté kapitole zavzpomínejte na Hubertskou jízdu a svatohubertskou mši, která se konala u příležitosti výstavy Adepte cechu Hubertova v muzeu v České Lípě v roce 2013. Závěr je zamyšlením pro všechny, kteří myslivost ctí např. modlitbou k sv. Hubertovi.

SPUSTIT VÝSTAVU

Čas konání

10:00 až 15:00

Vstupné

vstup zdarma

Adresa a kontakt

Vlastivědné muzeum a galerie
nám. Osvobození 297/1
470 01 Česká Lípa
tel: +420 487 824 145
e-mail: muzeumcl@muzeumcl.cz

Podělte se o událost s přáteli Sdílet na Facebooku