Kus domova - MÍSTA/LIDÉ

10.06.2021 8:00 - 31.10.2021 17:00
náměstí T.G.M. v České Lípě

Ve čtvrtek 10. června byla na náměstí T.G.M. v České Lípě slavnostně zahájena venkovní výstava nazvaná Kus domova, na jejímž vzniku spolupracovalo Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě a město Česká Lípa prostřednictvím svého Regionálního turistického informačního centra. Výstava potrvá do konce října letošního roku. Autory výstavy jsou historik Tomáš Cidlina a grafik Pavel Kraus.

Výstavu Kus domova s podtitulem Lidé/Místa tvoří 18 velkoformátových panelů s fotografiemi z provenience někdejších Českolipanů, kteří byli z města odsunuti po roce 1945. Fotografie doprovází text nazvaný Domov, jehož autorem je českolipský lékař Fritz Wenzel. Soubor fotografií, který bude výstavou představen veřejnosti vůbec poprvé, získal historik Tomáš Cidlina v roce 2019 během návštěvy u paní Helgy Heller. Ta společně se svým manželem Viktorem Hellerem věnovala velké úsilí tomu, aby v exilu roztroušení Českolipané udrželi vzájemné kontakty. V jejich domě v bavorském Passově několik desetiletí sídlila redakce časopisu Leipaer Heimatbrief a časem zde byla nashromážděna bohatá sbírka fotografií města a jeho obyvatel. Část této sbírky se nyní vrací zpět, někdejší a současní Českolipané si tak mohou pomyslně pohlédnout do očí.

Výstava Kus domova má také svou online mutaci, kterou si můtete prohlédnout na: https://www.muzeumcl.cz/virtualni-muzeum/virtualni-vystavy/kus-domova
Na téma výstavy navíc muzeum přichystalo on-line přednášku Mgr. Tomáše Cidliny,
Záznam přednášky si můžete pustit zde: https://www.youtube.com/watch?v=-OftXtCTDGk

1 fotografie