Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.
Aktualizovat

Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

Krvavý román Josefa Váchala

01.03.2023 9:00 - 01.05.2023 17:00
Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě
Ukázat akci na mapě
  • Výstava

Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě bude na dva měsíce hostit Krvavý román Josefa Váchala, výstavu věnovanou neznámějšímu tisku českého malíře, grafika a vyučeného knihaře. Součástí výstavy bude i faksimile, tedy velice přesné napodobení originálu, zmíněného knižního díla.

Krvavý román, s podtitulem Studie kulturně a literárně historická, vydal Josef Váchal (1884–1969) v roce 1924. Kniha je parafrází literatury, která hraničí s kýčem, je věnována krvavému románu, literárnímu žánru brakové literatury oblíbenému zejména v 2. polovině 19. století, pro nějž byl typický jednoduchý senzační děj plný zvratů, notná obsáhlost a sešitové vydání. Kniha má dvě části, studii žánru a vlastní krvavý román. Text byl sázen rovnou bez rukopisu, proto se v něm objevují časté tiskařské chyby, a můžeme tak dílo řadit k předchůdcům českého automatismu a surrealismu. 

Josef Váchal vytvořil dílo v secesním duchu jako Gesamtkunstwerk a nejenže ho napsal, ale také vysázel, ilustroval dřevoryty, svázal a vlastním nákladem v počtu sedmnácti exemplářů vydal.

Jednotlivé výstavní panely přiblíží jednak osobnost autora, sbírku jeho „krvavých“ kolportážních románů, ale i samotný literární žánr.

Výstavu zapůjčilo Portmoneum – Museum Josefa Váchala v Litomyšli.

Čas konání

9–12 a 13–17.00

Vstupné

100 Kč, děti od 6 do 15 let 50 Kč

Adresa a kontakt

Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě, Příspěvková organizace Libereckého kraje, náměstí Osvobození 297/1, 470 01 Česká Lípa, www.muzeumcl.cz

Podělte se o událost s přáteli Sdílet na Facebooku

Podobné akce v okolí