Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.
Aktualizovat
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. (Další informace)

100. let od narození sklářského výtvarníka Reného Roubíčka

23.01.2022 14:00 - 16:00
Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská Kamenický Šenov
Ukázat akci na mapě
  • Výstava

V neděli 23. 1. 2022 si připomeneme 100 let od narození legendy českého a světového sklářského umění Reného Roubíčka. René Roubíček je světovou sklářskou legendou a české sklo proslavil svými rozsáhlými skleněnými plastikami na výstavách Expo v Bruselu, Montrealu nebo Ósace. Jeho revoluční a svobodný přístup ke sklářské tvorbě umožnil sklu, jako materiálu, projevit se v plné své kvalitě a kráse. Roubíček a poválečná generace sklářských výtvarníků ukázala celému světu, že sklo je fantastický sochařský materiál, který si v ničem nezadá s bronzem nebo mramorem. R. Roubíček projevil své nadání k malbě už v dětství a chtěl se stát malířem, ale sled událostí ho přivedl na sever Čech, kde se seznámil se sklem. Je autorem mnoha plastik, objektů i svítidel, ve kterých dokázal sklo tvarovat tak, aby vynikly jeho typické vlastnosti – barevnost a průsvitnost. Rytmické střídání tvarů a segmentů v jeho plastikách prozrazuje jeho velkou inspiraci a lásku k hudbě. Jeho dílo je zastoupené ve všech významných muzeích a galeriích. Svůj čas dělil mezi Prahu a Kamenický Šenov. Neodmyslitelně je však osobně spojen právě s Kamenickým Šenovem a zdejší sklářskou školou. V našem městě žil se svou rodinou a pracoval ve svém ateliéru.

René Roubíček začal, spolu se čtyřmi kolegy z pražské Umprum, učit na šenovské sklářské škole v roce 1945. Tito mladí výtvarníci měli za úkol po skončení 2. světové války rozběhnout výuku ve škole, a to se jim náramně povedlo. Naučili studenty jinému pohledu na sklo a podporovali je ve vlastní výtvarné činnosti. Roubíček vedl brusičské oddělení do roku 1952 a podílel se na nové koncepci výuky sklářského řemesla a designu.

Ve Střední uměleckoprůmyslové škole sklářské v Kamenickém Šenově jsme se rozhodli uspořádat slavnostní odhalení skleněné plastiky Reného Roubíčka, kterou věnovala rodina autora do sbírek naší školní galerie. Monumentální plastika z roku 1978, kterou jsme nainstalovali do prostoru současné galerie ve školní budově nyní stojí v místě původní dílny, kde R. Roubíček působil na konci čtyřicátých let. Je pro nás velkou ctí, že jako jediná vzdělávací instituce vlastníme tak vzácné dílo ve svých sbírkách. Považujeme za důležité připomenout tuto významnou osobnost českého a světového sklářského umění v místě, kde začala jeho umělecká a pedagogická dráha. Mezinárodní rok skla 2022 odstartujeme oslavou narozenin Reného Roubíčka.

Akce se zúčastní odborná i laická veřejnost, zástupci MŠMT a MKČR. Sociální partneři školy (Muzeum Skla a bižuterie Jablonec nad Nisou, Pačinek Glass Kunratice) představí další aktivity spojené s výročím autora a zástupci Spolku mezinárodního sympozia rytého skla představí koncepci vznikajícího katalogu o díle autora. Po celou dobu akce budou přístupné pro veřejnost prostory Galerie sklářské školy, školních dílen a ateliérů.

Galerie

2 fotografie

Čas konání

14:00 až 16:00

Vstupné

zdarma

Adresa a kontakt

Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská Kamenický Šenov
Havlíčkova 57, 471 14 Kamenický Šenov

Podělte se o událost s přáteli Sdílet na Facebooku

Podobné akce v okolí