Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.
Aktualizovat
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. (Další informace)

Zdeněk Trs | Gnómon

15.10.2021 10:00 - 06.02.2022 17:00
Oblastní galerie Liberec
Ukázat akci na mapě
  • Výstava

Jak stanovit rovnováhu mezi duševním a tělesným? Jaká je podstata světla? Lze zachytit postupující čas? A jak vysvětlit symbiotickou odlišnost protikladů, kterými je lidský svět členěn? To jsou jen některé z otázek, které evokuje tvorba Zdeňka Trse.

Zdeněk Trs je jednou z výrazných osobností nastupující tvůrčí generace. Jeho návrat do místa původu je v mnohém symbolický – v jistém smyslu završuje jedno tvůrčí období. Podobu expozice, kterou proto pro Oblastní galerii v Liberci připravil, výrazně ovlivnila snaha naznačit úplnou škálu prostředků i témat, s nimiž jako malíř zachází. Kromě finálních prací, včetně těch, reprezentujících jeho takřka hyperrealistické tvůrčí počátky, zahrnuje také výběr přírodnin a modelů, o jejichž podrobnou znalost se od počátku opírá. Na první pohled je tak znovu připomínán živý vztah umění a vědy, přičemž se ukazuje, že jedno bez druhého postrádá jakýkoli smysl.

Redukce a abstrahování, které v posledních letech vedou až k minimalistickým formám obrazu s výrazně omezenou barevnou i tvarovou škálou, pak demonstrují Trsův zájem o obecnější otázky, týkající se vztahu přírody a kosmu či uplatnění geometrie při jejich zkoumání. Výsledkem je dojem elegantní, sofistikované transparentnosti či nezatíženosti hmotou, takřka umožňující vidět skrze strukturu světa. Pozoruhodné je přitom také využití pokročilé malířské iluze. Šálí nás pouze, nebo uvádí na práh znalosti? Právě toto napětí nás k obrazu přitahuje: Rozpoznáváme jej, abychom záhy zjistili, jak nejasné spektrum viděného je. Proto gnómon, „ten, který dokáže rozpoznat“ – budeme-li mít štěstí a budeme-li dostatečně pozorní – pak přímo pravou podstatu věci. V tomto ohledu je možné Zdeňka Trse reflektovat v obecnějších souvislostech českého výtvarného umění, které vždy ke globálním limitám transcendence a duchovnosti tíhlo (Karel Malich, Václav Cigler, Jindřich Zeithamml, Monika Immrová ad.).

Čas konání

Pondělí zavřeno
Úterý 10–17 hodin
Středa 10–17 hodin
Čtvrtek 10–19 hodin (volný vstup)
Pátek 10–17 hodin
Sobota 10–17 hodin
Neděle 10–17 hodin 

Vstupné

Výstava Obrazy zášti a Expozice 150 Kč

Snížené 100 Kč

Rodinné 300 Kč

Expozice 100 Kč

Snížené 50 Kč

Rodinné 200 Kč

Doprovodný program: 20 Kč/žák.

Komentovaná prohlídka: 50 Kč/osoba.

Roční v

Adresa a kontakt

Oblastní galerie Liberec, příspěvková organizace
Masarykova 723/14, 460 01 Liberec
+420 485 106 325

Podělte se o událost s přáteli Sdílet na Facebooku

Podobné akce v okolí