Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.
Aktualizovat

Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

Petra Švecová  - V zahradě a o kus dál

10.02.2023 10:00 - 30.04.2023 19:00
Oblastní galerie Liberec
Ukázat akci na mapě
  • Výstava

Petra Švecová ve svých pracích průběžně vychází z motivů přírody, zahrad a květin. Ačkoliv její obrazy mají vztah k realitě, nepopisují ji: jsou spíš výchozím momentem pro hledání tvarů a barev, které odkazují ke kolektivním archetypům.

Zahrada jako útočiště, ale také místo, které můžeme budovat, vytvářet, ochraňovat. Pro člověka představuje mikrokosmos a zrcadlo jeho vlastního světa. Zároveň je plná protikladů: snoubí v sobě divokost a neustálý růst, stejně jako touhu po formování a vytváření ideálu. Neustálé vyvažování spontaneity a představ, touhy po růstu a touhy po kontrole – podobně jako v samotném procesu malby. Zahrada není pouze fyzickým prostorem, ale i mentálním a psychologickým. Je útočištěm, svatyní, místem k rozjímání, zároveň je velkou inspirací coby vlastní příroda, která byla úhelným kamenem pro všechna umění. Ne nadarmo byl odkaz na studium přírody také jednou z nejčastějších rad velkých mistrů.

Zahrada byla proto dlouhou dobu místem, které fascinovalo umělce i filosofy. Zahrada jako zpodobnění Ráje, hortus conclusus: uzavřená zahrada, která je symbolem Panny Marie, pečlivě obezděná plotem, který nedovoluje vniknutí žádných cizorodých prvků. Jenže to s sebou nese i rizika – tak, jako nás každý plot chrání, uzavírá nás i uvnitř. Bezpečí se tak může stát lehce limitem.

Výstava v Oblastní galerii v Liberci je volnou meditací na téma zahrad, zároveň se ale snaží tento limit opustit: jít za plot, hledat skryté asociace ve věcech, které považujeme za běžné, ale které v sobě nesou hlubší, generacemi sdílenou zkušenost. Pěstování, péče, květiny s magickými a náboženskými významy – to vše v sobě nese hlubší provázanost se světem – je to jakési generacemi předávané vědomí.

Výstava je umístěna v Podbazénové hale.

Čas konání

Pondělí zavřeno

Úterý 10–17 hodin

Středa 10–17 hodin

Čtvrtek 10–19 hodin

Pátek 10–17 hodin

Sobota 10–17 hodin

Neděle 10–17 hodin

Vstupné

Výstava v Bazénové hale a Expozice 150 Kč

Snížené 100 Kč

Rodinné 300 Kč

Expozice 100 Kč

Snížené 50 Kč

Rodinné 200 Kč

Doprovodný program: 20 Kč/žák.

Komentovaná prohlídka: 50 Kč/osoba.

Roční vstupenka: 350 Kč (osobní), 700 Kč (rodinná).

Každý čtvrtek volný vstup.

Adresa a kontakt

Severočeské muzeum v Liberci
příspěvková organizace Libereckého kraje
Masarykova 437/11
460 01 Liberec 1

Podělte se o událost s přáteli Sdílet na Facebooku

Podobné akce v okolí