Jiří Jiroutek - Bílá, černá, horizont

27.01.2022 10:00 - 17.04.2022 17:00
Oblastní galerie Liberec

Černobílý, estetický, vycizelizovaný; zblízka i zdaleka. Překvapivý. Takový je fotografický svět Jiřího Jiroutka, který nezapře smysl pro vizuální věcnost, široký horizont a geometrický detail.

Cesta Jiřího Jiroutka k fotografii nebyla přímočará, měla a má své odbočky a váhání, ale lze s jistou mírou sebevědomí tvrdit, že patří k současné české fotografické špičce. Inovuje tradiční, či klasický, přístup k černobílé fotografii, když podstatnou je pro něj estetika, která se přirozeně rozpouští v jeho koncepčním přístupu.

Narodil se v roce 1967 v Lounech, ale profesně i životně je svázán s Libercem, kde svoji fotografickou aktivitu naplno rozvinul ve volné tvorbě i ve specifických zakázkách. Má velmi silný vztah ke svým fotografickým předchůdcům, z nichž některé lze explicitně považovat za jeho iniciační vzory. Proto se na výstavě objeví také konvolut prací několika již zemřelých tvůrců, k jejichž dílu se Jiroutek neustále vrací. Zejména jde o pozapomenuté liberecké fotografy Ladislava Postupu, Jana Pikouse a Čestmíra Krátkého. Ale také o jiné fotografy, kteří se však proslavili jako malíři a byli pro Jiroutka existencionálně uměleckou inspirací z lounských let, tedy Zdeňka Sýkoru, Vladislava Mirvalda - s ním se Jiroutek setkal při studiu na lounském gymnáziu, kde Mirvald pedagogický působil, a také Kamil Linhart. Jejich zaujetí pro geometrii, ale také pro souběžně malovaná, výrazně barevná, krajinářská privatisima, nemohlo nemít dopady na jiroutkovský hledáček. Geometrie, rastr a krajiny - klíč k možnému pohledu na svět, jak ho nabízelo lounské artistní klima.  A jsme-li v Lounech, nejde předhlédnout zdejší pozdně gotický chrám sv. Mikuláše, jenž věcně zfotografoval Jaromír Funke.

Jiroutek nakonec uměleckou fotografii vystudoval, a to na Institutu fotografie Slezské univerzity v Opavě, vedené fotografem a kurátorem fotografických výstav Vladimírem Birgusem. Pokud jsem už naznačil možnou linii mezi Jiroutkem a Jiřím Tomanem, lze stejně dobře včlenit k jiroutkovským předobrazům i scénicky prosvětlené, barevně excelentní, Birgusovy fotografie z cest po celém světě.

Kdo se bude inspirovat ve svém životním směřování právě touto velkou fotografickou výstavou v liberecké galerii?

Výstava v Bazénové hale a Expozice 150 Kč
Snížené 100 Kč