Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.
Aktualizovat
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. (Další informace)

AKVIZICE 2021

11.01.2022 10:00 - 06.02.2022 17:00
Oblastní galerie Liberec
Ukázat akci na mapě
  • Výstava

Výstava přibližuje návštěvníkům část akvizic, které Oblastní galerie Liberec zakoupila v roce 2021. Jedná se převážně o velkoformátové malby či kresby od současných umělců české a slovenské scény. Zároveň tento soubor odráží aktuální spektrum výstavní činnosti galerie. Jedním z důležitých hledisek pro nákup tohoto souboru byl úzký vztah umělců či jejich děl k území libereckého regionu, neboť galerie dlouhodobě usiluje o vytváření plastického obrazu umělecké tvorby s ním spjaté.

Užší výběr děl pro výstavu se zcela záměrně orientoval na díla od ženských umělkyň ve snaze akcentovat ženskou zkušenost na výtvarné scéně. Každá umělkyně se věnuje jinému tématu a přistupuje k tvorbě rozdílným způsobem. Nicméně při bližším pátrání nalezneme paralely i u tak zdánlivě sobě si vzdálených děl. Spojníkem je jejich emocionální náboj.

Malířský projev Zdenky Marie Novákové je založen na vnímání rozmanitostí přírody, je emotivně lyrický a silně inspirován krajinou. Libuše Pražáková se v počátcích také věnovala přírodním tématům, nicméně tyto motivy brzy vystřídala tématika rodičovského vztahu matky a dítěte či znázornění osobností jí blízkých a pro ni inspirativních. Dorota Sadovská se věnuje zobrazování svatých nezaměnitelným způsobem. Zaujala převážně charakteristickým způsobem práce se symbolikou světců, vyvěrající z tradiční ikonografie, kterou zachovává jen v naznačení gest. V pracích Markéty Hlinovské lidské postavy nenajdeme. Zde figurují zvířata jako herci, aktéři a hybatelé děje. Autorka skrze situační komiku a anekdotickou zkratku nachází nečekané paralely a vztahy mezi světem živé přírody zastoupeným zvířaty a člověkem stvořeným světem umělým.

Galerií zakoupený obraz Kvadratura kruhu II. od Zdeňka Trse je také ke shlédnutí, a to jako součást autorovy právě probíhající výstavy. Na zakoupené dvě malby Tomáše Plesla Hlubina a Dálný východ se návštěvníci mohou těšit při jeho podzimní výstavě toho roku.

Čas konání

10:00 až 17:00

Vstupné

Výstava v Bazénové hale a Expozice 150 Kč

Snížené 100 Kč

Rodinné 300 Kč

Expozice 100 Kč

Snížené 50 Kč

Rodinné 200 Kč

Doprovodný program: 20 Kč/žák.

Komentovaná prohlídka: 50 Kč/osoba.

Roční vstupenka

Adresa a kontakt

Oblastní galerie Liberec

Masarykova 723/14, 460 01 Liberec

Podělte se o událost s přáteli Sdílet na Facebooku

Podobné akce v okolí