Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.
Aktualizovat
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. (Další informace)

Ze svatého kouta Podmalby na skle ze sbírek Jany a Josefa Václava Scheybalových

19.11.2021 9:00 - 30.12.2021 16:00
Muzeum Českého ráje v Turnově - Kamenářský dům
Ukázat akci na mapě
  • Výstava

Vernisáž výstavy ve čtvrtek 18. listopadu v 17.00 hod.
Výstava podmaleb na skle, které patřily koncem 18. a v 19. století k zařízení interiéru vesnických chalup, bude zdobit prostor Kamenářského domu od 18. listopadu do 30. prosince tohoto roku. Podmalby v minulosti zdobily kromě lidských příbytků také venkovské kostelíky a kapličky. Vyráběly se v oblastech spojených se sklářskou výrobou, kde bylo možné levně sehnat potřebný materiál. Postupně se výroba i obliba podmaleb rozšířila. Prodávaly se na jarmarcích, poutích a vánočních trzích. Jednotlivá výrobní střediska byla na našem území rozložena nerovnoměrně. Nejvýznamnější střediska podmalby na skle vznikala v oblastech, kde působily sklářské hutě – Šumava, Chebsko, Jizerské hory, Krkonoše, Slezsko, Orlické hory a Českomoravská vrchovina. Soubor historických originálů ze Scheybalovy sbírky, ve kterém jsou zastoupeny podmalby z různých výrobních středisek v Čechách a na Moravě, není početný. Významně ho doplňují práce Anny Scheybalové, která byla jednou z prvních výtvarnic, které se ve 20. století nadchly pro malování kopií podmaleb na skle z 18. a 19. století. Kopie obrázků na skle tvořila pro Výtvarný ateliér Muzea skla a bižuterie. Její práce se staly inspirací pro celou řadu amatérských výtvarníků, kteří se podmalbou na skle zabývají i dnes.  

Podmalby na skle jsou součástí rozsáhlé pozůstalosti rodiny Scheybalovy, kterou Muzeum Českého ráje získalo do sbírek v roce 2010. Jednalo se o největší akvizici v dějinách této instituce a jednu z největších akvizic v rámci České republiky za několik posledních let. Převod sbírky do správy turnovského muzea doporučilo Ministerstvo kultury ČR v únoru roku 2010 na základě doporučení NÚLK ve Strážnici, Národní rady pro tradiční lidovou kulturu, Národopisné společnosti ČR, Asociace muzeí a galerií ČR, Etnologického ústavu AVČR, Asociace muzeí
a galerií a dalších významných institucí. V početné sbírce se nacházejí materiály z odborné a sbírkové činnosti etnografa, historika a výtvarníka Josefa Václava Scheybala, jeho manželky etnografky Jany Scheybalové, otce J. V. Scheybala Josefa st., antikváře a sběratele, a matky J. V. Scheybala Anny, výtvarnice. Josef Václav Scheybal se vedle odborné práce věnoval i sběratelství. Za svého života významně rozšířil sbírku, kterou shromáždil jeho otec a děda. Během života tří generací Scheybalů tak byla shromážděna obsáhlá kolekce, jejíž součástí jsou knihy, uměleckohistorické artefakty, svaté obrázky, kramářské tisky, historické fotografie, plakáty, uměleckohistorické předměty, a další jednotlivosti. Scheybalovi rozsáhlou sbírku budovali především s úmyslem a přesvědčením zachránit tyto předměty před zničením a také před vývozem do zahraničí. Velký podíl na vytvoření sbírky má otec J. V. Scheybala, který v období po 2. světové válce ve vesnicích v okolí Turnova sbíral a vykupoval různé předměty, které v té době lidé považovali za “bezcenné”. Sbíral vlastivědné časopisy a brožury, slovníky, literaturu, výklenkové plastiky, formy na perník ad. Tyto artefakty tvoří kolekci, která podává ucelený pohled na historii tohoto kraje. Její součástí je právě i soubor podmaleb na skle.
 

Galerie

3 fotografie

Čas konání

9:00 až 16:00

Vstupné

Pouze na výstavu, bez návštěvy expozic: 40 Kč

Adresa a kontakt

Muzeum Českého ráje v Turnově

Skálova 71, Turnov 511 01

Podělte se o událost s přáteli Sdílet na Facebooku

Podobné akce v okolí